خرما

خرما از گذشته های دور در سفره غذایی انسانها وجود داشته است و یکی از قدیمی ترین میوه های کشف شده می باشد.خرید و فروش خرما از گذشته های بسیار دور جزیی از تجارت بازرگانان بوده است.با توجه به یافته شدن لوحه های گلی مربوط به 50 سده پیش که در آنها نامی از خرما ذکر شده است،دانشمندان عمر نخلستانها را به حدود پنج هزار سال پیش تخمین زده اند.

درخت نخل به دلیل ارزش بالای میوه خرما و هم چنین مقاومت بسیار زیادی که در برابر گرما و خشکی دارد ، به نام "درخت زندگی" مشهور شده است چرا که اگر نخل نبود زندگی در مناطق خشک و گرمسیری غیر ممکن می شد.

دو سوم تولید خرمای جهان متعلق به خاورمیانه است.خرما علاوه بر ارزش غذایی و تاثیر خرید و فروش خرما بر اقتصاد به دلیل غالب بودن دین اسلام در خاورمیانه پیرو آیات قرآن و احادیث پیامبر در باب مصرف خرما و فوایدش برای سلامتی ، مقام و جایگاه ویژه ای در میان مردمان این منطقه دارد.

ریشه واژه خرما فارسی است و عمر آن در ایران به پیش از دوران هخامنشی باز می گردد.در اواخر قرن نهم میلادی نمونه ای از نخل خرما از ایران به چین جهت کشت و تولید خرما در آنجا فرستاده شد و بدین وسیله خرید و فروش خرما گسترده تر شد.

صنایع دستی و محصولات مختلفی از میوه و شاخه و برگ های درخت نخل تهیه می شود که جایگاه این محصول منحصر به فرد را در دنیای تجارت بالاتر می برد.از آن جمله به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

سبد و زیرانداز و حصیر و ... از برگ خرما

شیره و رب و عسل و لواشک و ... از میوه خرما

و نان و قهوه که از آسیاب کردن هسته خرما به دست می آید.

میانگین مصرف این محصول ارزشمند در ایران حدود 7 کیلوگرم در سال برای هر نفر،در عربستان 13 کیلوگرم برای هر نفر و در مصر 16 کیلوگرم می باشد.این آمار نشان از سهم بالای این میوه در رژیم غذایی انسانها در سراسر دنیاست.خرید و فروش خرما در ایران و خاورمیانه از راههای درآمد و گذران زندگی بسیاری از خانواده هاست.

1مجموع 10 محصول
1مجموع 10 محصول
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :