خرمای خاصویی

خرمای خاصویی

خرمای خاصویی یا "خاصه" از انواع خرماهای موجود در استان های خرماخیز جنوب کشور به ویژه در استان بوشهر و فارس می باشد.این خرما بیشتر در مناطق کوهپایه ای رشد می کند.خاستگاه اصلی این خرما شهرستان جم و مناطق اطراف آن مانند عسلویه و کنگان و فیروزآباد است.هم چنین جهرم در استان فارس هم خرمای خاصویی ممتازی تولید می کند.زمان برداشت این نوع خرما مهر و آبان در فصل پاییز می باشد.

خرمای خاصویی از انواع خرمای تر به شمار می رود که بسیار شیره دار است تا جائیکه اگر به مدت چند ساعت در ظرف بماند تولید شیره فراوانی می کند.ظاهر آن شبیه به آلو یا بامیه است .هسته ای کوچک و پوستی بسیار نازک دارد. رنگ آن قهوه ای روشن است که در آخرین مرحله رشد خود به این رنگ در می آید. اندازه آن بسیار کوچک است ( اندازه دانه های خرمای خاصویی بین 1/5 تا 2 سانتی متر می باشد) و به عنوان ریزترین خرمای ایران و جهان شناخته شده است.وزن هر دانه آن بین 3 تا حداکثر 5 گرم می باشد.به دلیل اندازه کوچکش گاهی با خرمای لولو اشتباه گرفته می شود در حالیکه به لحاظ ساختار کاملا متفاوت هستند.

این محصول در سالهای گذشته به دلیل عدم معرفی درست در میان مردم چندان شناخته شده و پر طرفدار نبود ولی امروز با توجه به طعم دلنشین ( شبیه به طعم خرمای پیارم ) و خواص منحصر به فرد خود و هم چنین ارائه و بازاریابی مناسب ، توانسته سهم خوبی را در بازار داخلی و صادرات به دست آورد.

این خرما در دمای بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد و در مکانی خشک به راحتی قابل نگهداری است.

شما می توانید با تماس با کارشناسان تک نخل از قیمت های روز و دست اول خرما مطلع شده و این خرما را به صورت فله یا در بسته بندی های مورد نظر خود بدون واسطه سفارش داده و تهیه فرمایید.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :